Informacjaturystyczna
PatyczakiNordic Walking
KorsarzRestauracja
CampingRudnik

Na Skwerze Andrzeja Wajdy powstała nowa wystawa plenerowa „Tatarak czyli Andrzej Wajda w Grudziądzu”. Wystawa prezentuje zbiór unikatowych szkiców i rysunków, które artysta tworzył w Grudziądzu podczas pracy przy filmie Tatarak. Niepowtarzalnym akcentem są także strony oryginalnego scenariusza wzbogaconego o notatki i uwagi samego reżysera.

Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest 7 października o godz. 17.00 na Skwerze Andrzeja Wajdy.

Szkice, rysunki i strony scenariusza Grudziądz otrzymał nieodpłatnie ze zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy działającego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie. Wystawa została wzbogacona o fotografie Piotra Bujnowicza, które powstały na planie filmowym podczas realizacji filmu w Grudziądzu. Wystawę przygotowano w związku z nadchodzącą 5. rocznicą śmierci wybitnego reżysera.

Ceniony na całym świecie twórca filmowy i wizjoner kina Andrzej Wajda wybrał Grudziądz jako scenerię do zdjęć plenerowych filmu „Tatarak”. Ekipa filmowa z mistrzem kina przebywała tu latem 2008 r., odciskając niezapomniany ślad w życiu miasta. Reżyser wspaniale oddał klimat Grudziądza, jego piękno i walory historyczne.
Zrealizowana przez Andrzeja Wajdę adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to film o dojrzałej kobiecie, borykającej się z nudą życia codziennego, a zarazem przejmujący obraz o niespodziewanym uczuciu, które przychodzi za późno. Filmowe dzieło zostało zadedykowane Edwardowi Kłosińskiemu – operatorowi filmowemu, mężowi Krystyny Jandy, z którym Wajda współpracował przez wiele lat, a który zmarł kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć.
Andrzej Wajda za film Tatarak otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych. Film swoją premierę miał na Festiwalu w Berlinie, na którym otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera, a także Europejską Nagrodę Filmową FIPRESCI.

Reżyser pozostawił mieszkańcom w darze drewniany podest stworzony na potrzeby filmu. Do dziś na Błoniach Nadwiślańskich stoi drewniana scena, nazywana przez mieszkańców „Sceną Wajdy”, na której odbywają się koncerty, pokazy artystyczne i animacje.

Aby upamiętnić postać wybitnego polskiego reżysera filmowego i teatralnego, który w roku 2008 r. wykonał zdjęcia na terenie Grudziądza, do produkcji filmowej pt. „Tatarak", uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza z 31 stycznia 2018 r. Andrzej Wajda został patronem skweru w pobliżu rzeźby Flisaka.

Wystawa została przygotowana przez Urząd Miejski w Grudziądzu oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku.

powrót do listy