Informacjaturystyczna
PatyczakiNordic Walking
KorsarzRestauracja
CampingRudnik

Historyczną rzeźbę TUM „Klimek” odnalazło w roku 2015 w prywatnym ogrodzie na terenie Grudziądza. Dzięki uprzejmości właścicieli oraz staraniom społeczników z Towarzystwa Upiększania Miasta modernistyczna rzeźba została oczyszczona, zabezpieczona i przeniesiona do Ogrodu Botanicznego.
Obecnie MORiW realizuje projekt wzbogacenia nasadzeń w Parku Miejskim. Podczas prac projektowych p. Magdalena Biernat, architektka krajobrazu, wyeksponowała dotychczas niezagospodarowany i ukryty w roślinności postument na brzegu stawu i zaproponowała aby postawić tam figurkę żaby, taką jak w Ogrodzie Botanicznym. Byłoby to nawiązanie do tradycji XX – wiecznego Grudziądza i mogłoby jednocześnie zapoczątkować pojawienie się tego elementu w różnych miejscach miasta, gdzie wypoczynek wśród zieleni łączy się z wodą. Żaba mogłaby się stać stałym, charakterystycznym elementem grudziądzkich parków.
Niestety, okazało się, że po rozebraniu fontanny na ul. Dworcowej w latach 60 – tych ubiegłego wieku zachowała się tylko jedna z 4  żab. Zofia Chlebowska, prezes TUM zaproponowała więc, żeby przenieść tę rzeźbę do Parku Miejskiego, gdzie będzie lepiej wyeksponowana i bardziej widoczna. Żaba przechodzi właśnie lifting w zakładzie kamieniarskim p. Krzysztofa Grochowskiego i za kilka dni zostanie zamontowana przy parkowym stawie.
MORiW planuje w przyszłości wykonanie replik rzeźby i usytuowanie ich w innych częściach miasta, aby grudziądzkie żaby stały się symbolem parków i zieleńców, nawiązującym do tradycji Grudziądza – Miasta Ogrodów.

powrót do listy