Informacjaturystyczna
PatyczakiNordic Walking
KorsarzRestauracja
CampingRudnik

Trwająca pandemia koronowirusa spowodowała, że także w tym sezonie wakacyjnym, podobnie jak w roku ubiegłym szukano pomysłów na kameralne i bezpieczne wakacje, na łonie natury, z dala od tłumów i zgiełku, często rezygnując z egzotycznych wojaży wybierając wakacje w kraju. Camping nr 134 oferował dużo przestrzeni, pozwalającna bezpieczny i nieskrępowany wypoczynek. Komfortowe domki campingowe cieszyły się ogromną popularnością.
W tym roku, w okresie od maja do sierpnia, w domkach udzielono rekordową ilość noclegów - 8.618 noclegów, w ubiegłym roku było to 6.583 noclegi. Jest to o 30% większe obłożenie niż w roku ubiegłym i absolutny rekord udzielonych noclegów w tym obiekcie!
Na polu namiotowym w okresie od maja do sierpnia br. udzielono także rekordową ilość - 2.295 noclegów. Dla porównania w roku ubiegłym udzielono 1.000 noclegów.
W okresie wakacyjnym. ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Plaża Miejska nad Jeziorem Rudnickim. Aby zachęcić mieszkańców  do korzystania z rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu, w okresie pandemii Prezydent Grudziądza – Maciej Glamowski podjął decyzję, że w tym sezonie wstęp na  Plażę Miejską był bezpłatny.
Warto wspomnieć, że wśród mieszkańców i turystów popularnością cieszyła się także wypożyczalnia sprzętu wodnego na Plaży Miejskiej w Rudniku.
Duże zainteresowanie gości, którzy szukali miejsc noclegowych w Grudziądzu obserwuje się w Marinie Grudziądz - usytuowanej na prawym brzegu Wisły, w zrewitalizowanym historycznym Porcie Schulza w Grudziądzu. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest przepiękne położenie blisko Starówki, z  widokiem na Wisłę, zabytkowy most i zachodzące słońce. W kompleksie Mariny Grudziądz skorzystać można z 28 miejsc noclegowych w klimatyzowanych pokojach jedno i dwuosobowych. Na półwyspie portowym dla kamperów w Marinie Grudziądz znajduje się 12 miejsc w wydzielonych sektorach wygodnego parkowania z bezpośrednim dostępem do prądu. W pokojach noclegowych Mariny Grudziądz w okresie od maja do końca sierpnia br. udzielono 1.281 noclegów, czyli o 342 miejsc noclegowych więcej niż w 2020 r.  Na placu dla kamperów w okresie od maja do sierpnia br. udzielono 727 miejsc noclegowych, czyli o 209 miejsc noclegowych  więcej w stosunku do tego okresu w poprzednim roku.
Patrząc na statystyki odwiedzin czy dochody ze sprzedaży pamiątek i wydawnictw w  Informacji Turystycznej był to jeden z najlepszych sezonów wakacyjnych od wielu lat. Pandemia przyczyniła się do tego, że również nasze miasto było chętniej odwiedzane przez turystów, którzy przyjeżdżali do naszego miasta na krótkie weekendowe wypady tzw. „city break” czy po drodze nad morze.Spora część turystów odwiedzała nasze miasto podczas odpoczynku w Borach Tucholskich czy na Pojezierzu Brodnickim – czyli destynacjach, które stają się coraz modniejsze i popularne. Szczególnie w niepogodne dni osoby przebywające w tych miejscach robiły sobie krótkie wypady do Grudziądza i eksplorowały nasze piękne miasto. Jednym z powodów dużego ruchu turystycznego w naszym mieście jest też trend turystyczny polegający na tym, że turyści w swoich planach podróżniczych w sezonie wakacyjnym umieszczają miejsca, które cenią za kameralność, rezygnując z miejsc które są zatłoczone i popularne odkrywając nowe miejsca, ciesząc się spokojem z dala od zgiełku. Z roku na rok Grudziądz zmienia się, jest coraz bogatsza baza noclegowa, coraz szersza oferta turystyczna – co zauważają sami turyści, którzy nie kryją pozytywnych opinii o naszym mieście.
Grudziądz w tym roku został pozytywnie oceniony także przez blogerów podróżniczych, którzy opisywali swoje wrażenia z pobytu w mieście w samych superlatywach przy okazji inspirując i zachęcając do odwiedzenia miasta, co stanowi bardzo wiarygodną i skuteczną formę promocji.
Niezaprzeczalnie to spichlerze grudziądzkie są wizytówką miasta i najważniejszym magnesem przyciągający turystów w te strony. W Polsce tylko kilka miast ma panoramę rozpoznawalną na pierwszy rzut oka. Jednym z nich jest Grudziądz i jego gotyckie spichlerze majestatycznie górujące nad wiślanym brzegiem. Doceniona została także ulica Spichrzowa, która dziś jest jedną z najbardziej klimatycznych i kameralnych uliczek w mieście, stając się ulubionym traktem spacerowym nie tylko mieszkańców Grudziądza, ale i turystów.
Podsumowując Informacja Turystyczna w tym roku odnotowała w sezonie letnim około 25% więcej turystów niż w roku ubiegłym co potwierdzają statystyki odwiedzin i dochody ze sprzedaży pamiątek.
Sporym zainteresowaniem w sezonie wakacyjnym cieszyły się organizowane przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku wydarzenia i imprezy rekreacyjno-turystyczne. Wśród wydarzeń i imprez organizowanych przez MORiW można wymienić rajdy rowerowe, spływy kajakowe czy zwiedzanie miejskich atrakcji turystycznych jak np. nocne zwiedzanie Grudziądza organizowane w ramach obchodów Dnia Gotyku Ceglanego czy zwiedzanie w ramach akcji „Eskapada – poznaj region z przewodnikiem”. Do jednego z najbardziej udanych wydarzeń zaliczyć można III edycję Biegu Ułańskiego o Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii, w którym udział wzięło prawie 100. biegaczy na malowniczej trasie Single Track.
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się pamiątki i wydawnictwa. Znacznie poszerzyliśmy i tak już bogatą ofertę pamiątek dołączając na stałe takie produkty jak naturalne kosmetyki „Różanka” nawiązujące do bogatej tradycji Ogrodu Róż w Parku Miejskim, dedykowaną grudziądzką ceramikę, gry edukacyjne dla dzieci, a także skarpetki „nie do pary”.

powrót do listy