Informacjaturystyczna
PatyczakiNordic Walking
KorsarzRestauracja
CampingRudnik

Słynący w okresie międzywojennym z przepięknej zieleni i kwiatów Grudziądz, zwany był miastem-ogrodem. Dokładnie 156 lat temu Grudziądz zyskał nowy obiekt do rekreacji i wypoczynku. Dzięki staraniom Towarzystwa Upiększania Miasta 23 lutego 1865 r. w grudziądzkim lesie komunalnym wydzielono odpowiednio dużą jego część, by urządzić w niej park miejski.

Park Miejski w Grudziądzu jest niczym zielona  wyspa położona w samym sercu miasta. Ten wspaniały obiekt jest historycznym założeniem o charakterze spacerowo-wypoczynkowym powstałym w końcu XIX w., utrzymanym w stylu krajobrazowego ogrodu angielskiego.

Jest to najstarszy park w Grudziądzu, założony w 1865 roku przez Towarzystwo Upiększania Miasta. Park z pewnością zasługuje na miano „zielonych płuc” miasta bo zajmuje powierzchnię aż 39 ha. Pierwszy miejski ogrodnik został zatrudniony w 1902 r.

W 1914 r. założono dużą kompozycję kwiatową, tzw. Różankę (Ogród Róż 11 gatunków), która w okresie międzywojennym było ozdobą i chlubą Grudziądza, rozsławiając je jako miasto róż i kwiatów.

Ogród różany wzbogacony był także tarasami, pergolami oraz wodotryskiem. W 2014 roku odtworzono go według pierwowzoru. Katherina Zeimet, Little White Pet, Pearle d’Or , Reine des Violettes to tylko niektóre z gatunków róż, których zapachem można rozkoszować
się w Parku Miejskim.

Natomiast królową woni jest bezkonkurencyjnie róża burbońska „Madame Isaac Pereire”, której okazałe kwiaty oszałamiają zapachem dojrzałych malin, a jej płatki najchętniej używano do tworzenia potpourri – pachnących kwiatowych mieszanek, której używano do perfumowania pomieszczeń.

Obecnie Park posiada zróżnicowany i w dużej mierze stary drzewostan (klony, graby, magnolie
i wiśnie).

Park Miejski, zdewastowany podczas I wojny światowej, kilka lat po odzyskaniu niepodległości osiągnął szczyt rozkwitu. Należał do najpiękniejszych miejsc w Grudziądzu, władze miasta z Józefem Włodkiem na czele pokazywały go licznym dostojnym gościom.

Ponadto mieszczą się tu: restauracja, która już od 1907 r. działa w budynku dawnej leśniczówki, niewielki amfiteatr, nowoczesny plac zabaw i pole do minigolfa. Ciekawostką jest też pomnik Światowida, przeniesiony tutaj z Góry Zamkowej.

Latem park stanowi wspaniałą scenografię dla organizowanych tutaj koncertów i Festiwali.

W 2015 r. Parkowi nadano imię Piotra Janowskiego – światowej sławy skrzypka.

Rosarium i niewielka sadzawka to idealne tło dla romantycznych spacerów i zdjęć. Mimo rewitalizacji Park zachował swój leśny charakter co dodaje mu uroku i lekkiej tajemniczości.

powrót do listy